تبلیغات
مدیر پروژه - مطالب شهریور 1391

درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

طبقه بندی

نویسندگان

ابر برچسبها


Admin Logo
themebox Logo


استفاده از قوانین و نظریه های علمی در مدیریت پروژه (بخش اول)

سومین قانون حرکت نیوتن

برای هر کنشی همواره یک واکنش برابر ناهمسو وجود دارد (یا هر عملی یک عکس العمل برابر و در جهت مخالف دارد.) یعنی که هرگاه جسمی به جسمی دیگر نیرو وارد کند جسم دوم نیز نیرویی به همان اندازه و در جهت مخالف بر جسم اول وارد می کند.

وقتی برای رسیدن به هدفی برنامه ریزی می کنیم معمولا برنامه را به صورت مجموعه ای از مراحلی که باید به ترتیب انجام شوند بیان می کنیم. اما طبق قانون نیوتن هر عملی عکس العملی دارد. انجام هر مرحله از برنامه عکس العملی همراه دارد که ممکن است مسیر برنامه را تغییر دهد. به همین دلیل بسیاری از برنامه ها در میانه راه با مشکل مواجه می شوند یا به نتیجه نمی رسند. یکی از مهمترین نکات در برنامه ریزی پیش بینی عکس العمل در هر مرحله و در نظر گرفتن مرحله بعد با توجه به عکس العمل پیش بینی شده می باشد.

فرض کنیم می خواهید روش زمانبندی agile را در تیم خود پیاده کنید. در ابتدا نحوه زمان بندی را برای تیم شرح می دهید بعد طی یک جلسه برنامه ریزی از تیم می خواهید که feature ها را تخمین بزنند و در انتها زمان تخمین زده شده را با حساب ضریب خطا به عنوان پایان در نظر میگیرید. طبق قانون نیوتن باید عکس العمل های احتمالی را در نظر بگیریم. در مرحله اول ممکن است با عدم تمایل تیم برای زمانبندی مواجه شوید بنابراین باید در جلسه معرفی روش جدید آمادگی مخالفت داشته باشید. در مرحله دوم نباید انتظار داشته باشید تیم بعد از یک جلسه آمادگی استفاده از روش جدید را داشته باشد، بنابراین نیاز به جلسه آزمایشی تخمینfeature می باشد و در نهایت در جلسات اول تخمین ها دور از واقعیت می باشند بنابراین باید هنگام محاسبه زمان پایان دقت بیشتری کرد. تا زمان تخمینی پایان پروژه پرت نباشد.

نویسنده :نیما نیازمند
تاریخ:جمعه 24 شهریور 1391-07:18 ب.ظ
نوع مطلب : علم مدیریت