تبلیغات
مدیر پروژه - مطالب تیر 1391

درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

طبقه بندی

نویسندگان

ابر برچسبها


Admin Logo
themebox Logo


آشنایی با علم و کاربرد آن در مدیریت پروژه (بخش دوم)

تفاوت ارتباط با علت و معلول
مطالعات دانشمندان نشان می دهد درصد بیشتری از افراد سیگاری به سرطان ریه دچار می شوند. اولین نتیجه گیری این است که سیگار باعث سرطان می شوند ولی اشتباه نکنید علم در مورد چرا هاست. این مطالعه فقط ارتباط بین سیگار و سرطان را مشخص می کند. بسیاری از افراد سیگاری هرگز دچار سرطان نمی شوند و بسیاری از کسانی که دچار سرطان ریه هستند هرگز سیگار نکشیده اند. متاسفانه دانش ما در این مورد هنوز به مرحله سوم نرسیده، مرحله چرا ها و دلیل ها. چه چیزی در سیگار باعث سرطان می شود، فرایند تشکیل بیماری چگونه است؟

علم در مدیریت پروژه
تاخیر در تحویل پروژه بزرگترین مشکل در تولید نرم افزار است. بنظر می رسد که پروژه ای که سر وقت آماده تحویل شود تا کنون متولد نشده! حتی شرکت های بزرگ نرم افزاری با مشکل تاخیر در تحویل مواجه می شوند. بررسی ها و مطالعات زیادی درباره ی علت های تاخیر در پروژه منتشر شده و البته واضح است که هیچ کدام باعث بهبود مشکل تاخیر نشده اند و پروژه های بسیاری همچنان با تاخیر به پایان می رسند. طبق نظر سنجی های انجام شده بیشترین علت تاخیر در پروژه ، تغییر در نیاز های سیستم در هنگام تولید است. اما از دید علمی تغییرات زیاد و تاخیر در پروژه فقط ارتباط (Correlation) هستند نه علت و معلول. مطالعات نشان می دهند که درصد بیشتری از پروژه هایی که با تغییرات زیاد مواجه می شوند با تاخیر تحویل داده می شوند، تغییر علت تاخیر نیست زیرا پروژه هایی هستند که حتی با تغییرات زیاد به موقع تحویل داده می شوند. متاسفانه این حقیقت که هر پروژه با تغییرات یا به طور کلی با هر نوع نا معلومی مواجه می شوند پذیرفته نشده و عموما توسعه دهندگان، طراحان را به خاطر کامل نبودن تحلیل و طراحی مقصر می دانند و البته طراحان، توسعه دهندگان رو مقصر می داند. فرض کنیم در نظر نگرفتن تغییرات احتمالی در برنامه ریزی و توسعه (مدیریت تغییرات) باعث تاخیر در پروژه می شود نه تغییرات. چگونه بفهمیم این فرضیه درست است؟ باید ببینیم اثر نادیده گرفتن تغییرات چیست؟ علائمی مثل پایین آمدن کیفیت کد ، استفاده از راه حل های موقتی ، بیشتر بودن وسعت (Scope) پروژه از وسعت برنامه ریزی شده از اثرات درست بودن این فرضیه هستند. اگر این علائم در پروژه باشند بنظر می رسد فرضیه درست است. باید پیش بینی کنیم در صورت درست بودن فرضیه چه اتفاقی می افتد ، بعد پروژه را در جهتی قرار بدهیم که بتوانیم آزمایش کنیم نتیجه پیش بینی شده اتفاق می افتد یا نه. در صورت درست بودن می توانیم تا زمانی که فرضیه بهتری پیدا کنیم برنامه ریزی را بر این اساس پیش ببریم.

برای سالها دانشمندان از روش علمی برای پیدا کردن پاسخ برای سوالات استفاده کرده اند. روش علمی یک روش سیستماتیک و تکرار شونده (Iterative) است که شامل شناسایی مشکل به شکل شفاف ، جمع آوری اطلاعات مرتبط با مشاهده کردن، شکل دادن یک فرضیه به عنوان راه حل و آزمایش علمی برای اثبات فرضیه است.
نویسنده :نیما نیازمند
تاریخ:شنبه 24 تیر 1391-08:55 ب.ظ
نوع مطلب : علم مدیریت