تبلیغات
مدیر پروژه - مطالب اردیبهشت 1391

درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

طبقه بندی

نویسندگان

ابر برچسبها


Admin Logo
themebox Logo


7 کتاب مقدس برای توسعه دهندگان و طراحان نرم افزار

هفت کتاب مقدس که هر مدیر پروژه باید به برنامه نویساش توصیه کنه.

Design Patterns: Elements of Reusable Object-Oriented Software
Patterns of Enterprise Application Architecture
Domain-Driven Design: Tackling Complexity in the Heart of Software
Clean Code: A Handbook of Agile Software Craftsmanship
The Art of Unit Testing: With Examples in .Net
Working Effectively with Legacy Code
Agile Principles, Patterns, and Practices in C#
نویسنده :نیما نیازمند
تاریخ:چهارشنبه 27 اردیبهشت 1391-07:27 ب.ظ
نوع مطلب : کتاب و منابع 


همه چیز زیر نور هدف رنگ می گیرد (بخش اول)

پروژه پر از نامعلومی ها و چالش هاست یا به زبان دیگر پر از مشکلات می باشد. اما مشکل چگونه تعریف می شود چگونه می توانیم به چیزی اشاره کنیم و بگوییم آها این مشکل است. زمانی می توانیم چیزی را مشکل بنامیم که مانع رسیدن ما به هدف باشد ، اگر هدف تعریف نشده باشد مشکل نیز تعریف نشده است. تمام واژه ها و مفاهیم در ارتباط با هدف معنی پیدا می کنند. بهره وری یعنی بدست آوردن چیزی در جهت رسیدن به هدف(Goldratt) . موفقیت یعنی رسیدن به هدف. رهبر توانا کسی است که توانایی جهت دادن به مردمانش را برای رسیدن به اهداف و آرمانهای سازمان دارد یا توانایی تغییر و خلق اهداف و آرمانهای بالاتر را دارد.
یک تیم تولید را تصور کنید که متعهد شده فرایند فروش یک سازمان رو مکانیزه کند. اما بعد از پایان و نصب برنامه، مشتری از سیستم تولید شده راضی نیست زیرا با فرآیند کاری آنها یکسان نیست. واضح است که سیستم درست تحلیل نشده ، اما فراموش نکنید هر آنچه مانع رسیدن به هدف باشد مشکل است و هدف این تیم تولید نرم افزاری برای تغییر روشهای سنتی و بهبود فرایند ها بوده. کل ماجرا تغییر کرد. البته هدف تولید کننده با نیاز جاری مشتری هماهنگ نیست. اما در راستای این هدف مشکل در نحوه ارائه (Present) توانایی های سیستم جدید برای انجام فرآیندهای کاری مشتری به صورت بهینه است نه تحلیل نادرست.
 همه چیز زیر نور هدف رنگ می گیرند اما از کجا معلوم می شود که در جهت هدف هستیم؟ هدف در تولید نرم افزار چگونه تعریف می شود...

نویسنده :نیما نیازمند
تاریخ:یکشنبه 24 اردیبهشت 1391-08:51 ب.ظ


علم یا هنر مدیریت پروژه !

چه چیزی باعث شکست پروژه می شود. چرا درصد قابل توجه ای از پروژه ها با تاخیر مواجه می شوند و برای جبران تاخیر از کیفیت پروژه می کاهند. سالانه ده ها کتاب و صد ها مقاله جدید منتشر می شود، انواع روشها و ابزار های جدید مدیریت پروژه ارائه می شود اما همچنان پروژه ها با تاخیر و هزینه زیاد به پایان می رسند. نامعلومی ها (uncertainly) عامل شکست پروژه ها هستند. پروژه پر از ناشناخته ها، نامعلومی ها و چالش هاست وقتی با آدم ها سروکار داشته باشیم نامعلومی های پروژه بیشتر می شوند. نیاز به حضور مدیر پروژه و مدیریت پروژه به خاطر نامعلومی ها است. پس هدف این همه روش و ابزار مدیریت پروژه چیست وقتی که بر اساس تجربیات موفق در پروژه های قبلی پیش می روند و نمی توانند نامعلومی های پروژه را آدرس دهند.
هدف مدیریت پروژه به پایان رساندن پروژه ای که رضایت مشتری را فراهم کند در زمان و بودجه تعیین شده است ولی در دنیای واقعی یعنی در زمان کمتر ، بودجه کمتر و با حداقل رضایت! در دنیای امروز ، دنیایی با سرعت زیاد که همه چیز در حال تغییر است قبل از این که تحلیل پروژه به پایان برسد مشتری نظر خودش را عوض کرده، رقیب ها محصولات بهتری آماده ارائه کرده اند و حتی ورژن جدید تر نرم افزاری که برای مستند کردن تحلیل استفاده نموده اید روانه بازار شده. در این شرایط سرمایه گذاران و ذینفعان پروژه برای موفقیت در بازار و سودآوری مجبور به تولید با سرعت بالا و سرمایه گذاری کمتری هستند. سرعت بیشتر یعنی مشکلات بیشتر.
بعد از مدتها تلاش ، فرجه به سر آمده ولی بیشتر به نظر می آید که به جای پروژه باگ تولید شده. نیروی متخصص به اندازه کافی نیست. تیم تولید بهره وری لازم را ندارند . فشار و استرس وحشتناک می شود. بنابراین شما شروع می کنید به آموزش بیشتر تیم، بهبود روشها و انواع کتابهای روانشناسی، ایجاد انگیزه، مدیریت پروژه و.... را می خوانید. انواع روشهای تولید نرم افزار را پیاده سازی می کنید ولی هیچ تاثیری ندارند. اگر مدیر پروژه بر نامعلومی ها و احتمالات غلبه کند مشکلات را حل کند و بتواند بستر و شرایط مناسب برای تیم فراهم کند پروژه با موفقیت به پایان می رسد. اما چگونه؟ با علم یا هنر مدیریت پروژه! بستگی داره واژه ها را چگونه تعریف کنیم. اگر علم را مجموعه ای از فرمول ها و قوانین آماده و تجویز شده تعریف کنیم، مدیریت پروژه بیشتر هنر بنظر می آید. اما نیوتن با چه فرمولی جاذبه زمین را کشف کرد؟ ادیسون بر طبق چه اصولی بیش از هزار ماده را بعنوان فیلامان لامپ آزمایش کرد. علم برای شناخت دنیا ست و دنیا پر از ناشناخته هاست. علم برای شناخت چیزهایی است که بشر نمی تواند تصور کند که اصلا وجود دارند. تمام روشها و ابزار ها به عنوان علم مدیریت برچسب می خورند و هر چیزی که نا معلوم باشد هنر مدیریت نام می گیرد. اگر فکر می کنید در این شرایط پویا و پر از نامعلومی و ناشناخته ها مدیریت پروژه هنر است، به این خاطر است که هنر تعریف نشده و علم تجویز شده، فرمول بندی شده بیان می شوند. ولی علم چگونه می تواند مدیریت پروژه را همراهی کند؟
نویسنده :نیما نیازمند
تاریخ:جمعه 15 اردیبهشت 1391-09:19 ق.ظ
نوع مطلب : علم مدیریت