تبلیغات
مدیر پروژه - زمان هایی که به هدر رفتند

درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

طبقه بندی

نویسندگان

ابر برچسبها


Admin Logo
themebox Logo


زمان هایی که به هدر رفتند

با بی حوصله گی روی صندلی جابجا شد و در حالی که با مداد بازی می کرد پاسخ داد "مشکلی نیست منم به تیم تولید فشار بیشتری می آورم، حتما تا اول هفته بعد تمام میشود."

این جمله آشناست نه؟ تا حالا چند بار این دیالوگ را شنیده اید یا آن را بکار برده اید. متاسفانه تنها روش برای سرعت بخشیدن به تولید، افزایش تعداد ساعات کار و تحت فشار گذاشتن تیم تولید است. نا امید کننده است. اگر مدیریت زمان بندی و برنامه ریزی به همراه فرایند بهبود در حال توسعه وجود نداشته باشد زمان زیادی به هدر می رود.

معرفی سه قانون

قانون مورفی
وقتی عجله دارید ترافیک می شود، وقتی منتظر ایمیل مهمی هستید اینترنت قطع می شود،... اینها مثالهایی از قانون مورفی هستند. قانون مورفی می گوید اگر قرار باشد چیزی خراب شود سرانجام خراب می شود. هر کسی برای تخمین زمان مشکلات احتمالی رو در نظر می گیرد و درصدی را به عنوان بافر امنیت به زمان اضافه می کند. محافظت در برابر مورفی.

عارضه دانش آموزی
زمان دانش آموزی خود را بیاد می آورید؟ آیا شما هم تکالیف خود را در آخرین لحظه ممکن انجام می دادید؟ اگر زمان زیادی برای انجام یک کار داشته باشیم کار خود را با سرعت کمتری شروع می کنیم و اکثر تصمیمات مهم را به آخرین لحظه موکول می کنیم.

قانون پارکینسون
از دید قانون پارکینسون انجام کار تا زمانی که برای آن تعیین شده طول می کشد. برای مثال یک توسعه دهنده انجام یک کار را 2 روز تخمین می زند و نیم روز برای احتمالات در نظر می گیرد، طبق قانون پارکینسون انجام ایم کار در بهترین شرایط دو روز و نیم زمان می گیرد. حتی اگر توسعه دهنده بتواند در دو روز کار خود را انجام دهد نیم روز باقی مانده را صرف بهبود کد یا کار های عقب مانده می کند.

چگونه زمان به هدر می رود
مورفی در کمین است ، بنابراین توسعه دهندگان درصدی به زمان تخمینی برای مشکلات احتمالی (مورفی) اضافه می کنند. بعد دچار عارضه دانش آموزی می شوند و با آرامش خاطر دنبال روشهای خلاقانه برای پیاده سازی و آینده نگری برای تغییرات احتمالی می شوند بعد از گذشت نیمی از زمان خود متوجه می شود که وقت کافی ندارند، سرعت خود را افزایش می دهند و استرس بیشتر باعث حضور مورفی و مشکلات بیشتر می شود که در نهایت باعث تاخیر می شود. اما اگر کار محوله در شرایط ایده آل تمام شود زمان باقی مانده صرف بهبود کد یا کار های عقب مانده می شود (قانون پارکینسون). بنابراین در بهترین حالت نیم روز صرف انجام کاری می شود که اولویت نداشته (بر اساس توافق انجام شده با مشتری برای تحویل مورد نیاز نیست بنابراین جزء بهره وری حساب نمی شود) یا کار با تاخیر مواجه می شود که در هر دو صورت بخشی از زمان با ارزش به هدر می رود.
  

نویسنده :نیما نیازمند
تاریخ:شنبه 21 مرداد 1391-08:18 ب.ظ