تبلیغات
مدیر پروژه - آشنایی با علم و کاربرد آن در مدیریت پروژه (بخش اول)

درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

طبقه بندی

نویسندگان

ابر برچسبها


Admin Logo
themebox Logo


آشنایی با علم و کاربرد آن در مدیریت پروژه (بخش اول)

مدیریت پروژه همانند کشف غار در دل کوه است که با هر دالانی که طی می کنیم یک دو راهی جدید نمایان می شود. با هر مسیری که طی می کنیم مسیر های باقی مانده بی پایان به نظر می رسند. برای حرکت در این مسیر به دانش بسیاری نیاز است ، با هر قدمی که بسوی مسیر های مدیریت پروژه پیش می بریم کمبود دانش بیشتر احساس می شود. شاید کمی روان شناسی برای ایجاد انگیزه در بچه های تیم و سرو کله زدن با آنها ، دانش فنی برای فهمیدن مشکلات و موانع فنی ، دانستن روش آموزش برای رشد تیم ، روشهای زمان بندی و فرآیندهای تولید ، روشهای بهبود سیستم، منطق برای سرو کله زدن با مدیران و ذینفعان و متقاعد کردن آنها و ...
برای بدست آوردن دانش مورد نیاز ،صدها کتاب منتظر خوانده شدن هستند. چگونه می توان با چند قانون و قائده مشکلات را حل کرد .آیا می توان با یک ابزار یا یک فرایند فکری از پس گذشتن از این مسیر تو در تو در آمد. بشر در طول قرن ها از علم برای درک و شناخت دنیای پیرامون خود استفاده کرده است. با روش علمی می توان به عنوان روشی برای حل مسائل و مشکلات پروژه استفاده کرد.
تعریف علم
قبل از این که بتوانیم از روش علمی برای مدیریت پروژه استفاده کنیم باید درک درستی از علم داشته باشیم. گلدرت توسعه علمی را در سه مرحله تعریف می کند: طبقه بندی (Classification)، ارتباط (Correlation) و علت و معلول (Cause and effect) .
مرحله طبقه بندی ابتدای توسعه علمی است. در این زمان، مفاهیم نام گذاری می شوند و در طبقه مناسب قرار می گیرند. در علم پزشکی طبقه بندی بیماری ها با توجه به علائم آنها و نوع آلوده سازی آنها بود. اصطلاحاتی مثل واگیر دار یا نام بیماری ها در این مرحله شکل گرفت. مرحله ارتباط ، زمانی است که ارتباط بین چیز ها پیدا می شود و الگو ها کشف می شوند. با کشف سرم علم پزشکی به مرحله دوم رفت. در این مرحله فهمیدن که با وارد کردن سرم از خون گاو به بدن انسان ، انسان نسبت به بیماری مقاوم می شود. در آن زمان نمی دانستند چرا فقط ارتباط بین سرم و مقاومت نسبت به بیماری پیدا شده بود. علت و معلول آخرین مرحله توسعه علمی است ،مرحله چرا ها و علت ها، فقط در این مرحله می توانیم از نام علم استفاده کنیم. مرحله سوم در پزشکی زمانی بود که میکروب کشف شده یعنی علت بیماری.
نویسنده :نیما نیازمند
تاریخ:سه شنبه 30 خرداد 1391-06:20 ب.ظ
نوع مطلب : علم مدیریت