تبلیغات
مدیر پروژه - همه چیز زیر نور هدف رنگ می گیرد (بخش دوم)

درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

طبقه بندی

نویسندگان

ابر برچسبها


Admin Logo
themebox Logo


همه چیز زیر نور هدف رنگ می گیرد (بخش دوم)

می توان هدف را با یک جمله بیان کرد، اما با چه جمله ای می توان هدف را کامل ، شفاف ، و قابل سنجش تعریف کرد. چگونه می توان مشخص کرد که در جهت هدف هستیم یا نه. اگر هدف مبهم باشد حرکت ما هم مبهم می شود اگر همه اعضاء تیم درک درستی از هدف نداشته باشند نمی توانند به طور خلاقانه راهکار برای مشکلات پیدا کنند یا تصمیمات درستی بگیرند که در جهت هدف باشد. با نمایش هدف با معیار های سنجش می توان هدف را به شکل واضح نمایان ساخت و حرکت به سمت آن را سنجید. 

معیار های سنجش در نرم افزار
انبار (Inventory) : هر چیزی که وارد سیستم می شود و در انتظار می ماند تا کاری روی آن انجام شود شامل تمام ایده ها ، نیاز های سیستم و feature ها است.

واحد سنجش انبار: سرانجام فرایند تولید، تحویل قابلیت های ارزشمند برای مشتری (client-valued functionality) است. نرم افزار باید نیاز های مشتری را برآورده کند. دنیای agile از user story, backlog item, feature برای مستند کردن feature های سیستم استفاده می کند که همگی بیانگر که یک قابلیت کوچک از دید مشتری هستند که می توان آن ها را در کمتر از چند روز انجام داد. و از واحد های Fibonacci point, T-Shit size, 5 point scale برای سنجش وزن feature یا سنجش تلاش لازم برای انجام یک feature استفاده می شود. معیار های agile برای سنجش انبار کاملا مناسب هستند. اما use case معیار مناسبی برای سنجش نیست. بزرگترین مشکل use case به عنوان واحد سنجش نبودن یک فرمت استاندارد مورد توافق همه است. البته در یک سازمان معمولا فرمت یکسانی برای نوشتن آن وجود دارد. مشکل بعدی این است که پیاده سازی یکuse case  ممکن است هفته ها یا ماه ها به طول انجامد به همین علت واحد ملموسی برای بیان تعداد واحد های انجام شده در یک یا چند روز نیست.

Lead time: مدت زمانی که یک واحد از انبار بیرون آمده و برای مشتری قابل استفاده می شود.

نرخ تولید (Production rate): تعداد واحد هایی که در یک دوره از زمان انجام می شوند. برای مثال یک تیم می تواند 50 point در هفته پیاده سازی کند.

زمانی در جهت هدف حرکت می کنیم که تعداد واحد های موجود در انبار پایین، lead time پایین و نرخ تولید بالا باشد.

نویسنده :نیما نیازمند
تاریخ:یکشنبه 7 خرداد 1391-08:55 ب.ظ