تبلیغات
مدیر پروژه - اختصاص مسئولیت با عدم اطمینان ، شک ، تردید و ترس!

درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

طبقه بندی

نویسندگان

ابر برچسبها


Admin Logo
themebox Logo


اختصاص مسئولیت با عدم اطمینان ، شک ، تردید و ترس!

متاسفانه اکثرا ، زمانی که به ما مسئولیتی داده می شود، همراه با تردید ، ترس و عدم اطمینان است در نتیجه تصمیمات ما با دخالت ، اعمال نظر یا مخالفت مواجه می شوند. 

یکی از محدودیتهای انسانی عدم توانایی دیدن کل در آن واحد است. به همین خاطر ، هر چیز پیچیده ای را به اجزا کوچکتر تقسیم می کنیم و به هر جزء جدا گانه می پردازیم. کل را فقط به شکل خلاصه و انتزاعی می بینیم و هر جزء را به صورت جداگانه و با توجه به کل بررسی می کنیم. مشکل زمانی پیش می آید که ارتباط بین اجزاء و کل فراموش شود. فراموش نکنید همه چیز زیر نور هدف رنگ می گیرد.

زمانی که مسئولیتی به ما واگذار می شود ، هر عمل ما به صورت جداگانه و بدون در نظر گرفتن کل ارزیابی و قضاوت می شود. به همین خاطر بسیاری از برنامه های شما با دیده شک و تردید نگریسته می شوند. زیرا هر کدام به تنهایی با الگو های فکری و تجربیات قبلی مدیران شما سازگار نیست. برای مثال فرض کنید به عنوان یک مدیر پروژه از شما خواسته می شود که از گانت چارت برای زمان بندی استفاده کنید! چون قبلا مدیر شما از گانت چارت جواب گرفته است ولی روشی که شما در نظر گرفته اید نا آشنا است. اما گانت چارت برای پروژه های با وسعت ثابت (Fixed scope) یعنی تمام feature های آن پیش از زمانبندی مشخص شده ، قابل استفاده است. بنابراین اگر شما مدل زمان ثابت (Fixed Time) که معمولا در پروژه هایagile استفاده می شود را انتخاب کرده باشید استفاده از گانت چارت زمانبندی پروژه را به خطر جدی می اندازد. دقیقا مثل آشپزی است ، اگر مواد اولیه با نسبت مناسب و طرز پخت درست با هم ترکیب نشوند به غذای خوش طعم مورد نظر نخواهیم رسید. 

اگر به توانایی شما اعتماد کامل وجود داشته باشد، تا حد زیادی تردید ها کم می شود. ولی این اتفاق زیاد رخ نمی دهد. خصوصا اگر ریسک پروژه زیاد باشد یا زمان آن محدود باشد. پس سعی کنید اعتماد ذینفع های پروژه را به توانایی های خود جلب کنید. اهداف پروژه را شفاف کنید. همیشه تصمیمات و عمل خود را به صورت خوشه ای و در ارتباط سایر تصمیمات و برنامه ها برای رسیدن به هدف مطرح کنید یا دفاع کنید.

اگر شما مسئولیتی را اختصاص دهید، آیا با عدم اطمینان اختصاص می دهید؟
نویسنده :نیما نیازمند
تاریخ:دوشنبه 6 آذر 1391-09:50 ب.ظ
نوع مطلب : مدیریت بد