تبلیغات
مدیر پروژه - علم یا هنر مدیریت پروژه !

درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

طبقه بندی

نویسندگان

ابر برچسبها


Admin Logo
themebox Logo


علم یا هنر مدیریت پروژه !

چه چیزی باعث شکست پروژه می شود. چرا درصد قابل توجه ای از پروژه ها با تاخیر مواجه می شوند و برای جبران تاخیر از کیفیت پروژه می کاهند. سالانه ده ها کتاب و صد ها مقاله جدید منتشر می شود، انواع روشها و ابزار های جدید مدیریت پروژه ارائه می شود اما همچنان پروژه ها با تاخیر و هزینه زیاد به پایان می رسند. نامعلومی ها (uncertainly) عامل شکست پروژه ها هستند. پروژه پر از ناشناخته ها، نامعلومی ها و چالش هاست وقتی با آدم ها سروکار داشته باشیم نامعلومی های پروژه بیشتر می شوند. نیاز به حضور مدیر پروژه و مدیریت پروژه به خاطر نامعلومی ها است. پس هدف این همه روش و ابزار مدیریت پروژه چیست وقتی که بر اساس تجربیات موفق در پروژه های قبلی پیش می روند و نمی توانند نامعلومی های پروژه را آدرس دهند.
هدف مدیریت پروژه به پایان رساندن پروژه ای که رضایت مشتری را فراهم کند در زمان و بودجه تعیین شده است ولی در دنیای واقعی یعنی در زمان کمتر ، بودجه کمتر و با حداقل رضایت! در دنیای امروز ، دنیایی با سرعت زیاد که همه چیز در حال تغییر است قبل از این که تحلیل پروژه به پایان برسد مشتری نظر خودش را عوض کرده، رقیب ها محصولات بهتری آماده ارائه کرده اند و حتی ورژن جدید تر نرم افزاری که برای مستند کردن تحلیل استفاده نموده اید روانه بازار شده. در این شرایط سرمایه گذاران و ذینفعان پروژه برای موفقیت در بازار و سودآوری مجبور به تولید با سرعت بالا و سرمایه گذاری کمتری هستند. سرعت بیشتر یعنی مشکلات بیشتر.
بعد از مدتها تلاش ، فرجه به سر آمده ولی بیشتر به نظر می آید که به جای پروژه باگ تولید شده. نیروی متخصص به اندازه کافی نیست. تیم تولید بهره وری لازم را ندارند . فشار و استرس وحشتناک می شود. بنابراین شما شروع می کنید به آموزش بیشتر تیم، بهبود روشها و انواع کتابهای روانشناسی، ایجاد انگیزه، مدیریت پروژه و.... را می خوانید. انواع روشهای تولید نرم افزار را پیاده سازی می کنید ولی هیچ تاثیری ندارند. اگر مدیر پروژه بر نامعلومی ها و احتمالات غلبه کند مشکلات را حل کند و بتواند بستر و شرایط مناسب برای تیم فراهم کند پروژه با موفقیت به پایان می رسد. اما چگونه؟ با علم یا هنر مدیریت پروژه! بستگی داره واژه ها را چگونه تعریف کنیم. اگر علم را مجموعه ای از فرمول ها و قوانین آماده و تجویز شده تعریف کنیم، مدیریت پروژه بیشتر هنر بنظر می آید. اما نیوتن با چه فرمولی جاذبه زمین را کشف کرد؟ ادیسون بر طبق چه اصولی بیش از هزار ماده را بعنوان فیلامان لامپ آزمایش کرد. علم برای شناخت دنیا ست و دنیا پر از ناشناخته هاست. علم برای شناخت چیزهایی است که بشر نمی تواند تصور کند که اصلا وجود دارند. تمام روشها و ابزار ها به عنوان علم مدیریت برچسب می خورند و هر چیزی که نا معلوم باشد هنر مدیریت نام می گیرد. اگر فکر می کنید در این شرایط پویا و پر از نامعلومی و ناشناخته ها مدیریت پروژه هنر است، به این خاطر است که هنر تعریف نشده و علم تجویز شده، فرمول بندی شده بیان می شوند. ولی علم چگونه می تواند مدیریت پروژه را همراهی کند؟
نویسنده :نیما نیازمند
تاریخ:جمعه 15 اردیبهشت 1391-09:19 ق.ظ
نوع مطلب : علم مدیریت